Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "ProcessTeam" Zobacz więcej informacji >>
+48 22 350 50 04 email: biuro@processteam.pl

Work-Life Balance

W dosłownym tłumaczeniu to zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Główne założenie idei, która powstała na przełomie lat ’70 i ’80 XX wieku jest podobne. Mówi ona o koncepcji zarządzania swoim czasem i stawianiu za cel odnalezienie równowagi pomiędzy pracą i pogonią za karierą, a życiem prywatnym, na które składa się m.in. dbanie o własne zdrowie, relacje rodzinne, duchowość, zapewnianie rozrywki czy zwykły odpoczynek. Mając na myśli równowagę, nie mówimy o równym podziału czasu a zachowanie właśnie tego balansu, który dla każdego z nas ma inne wytyczne.

Dlaczego taka koncepcja w ogóle zaistniała w świecie, gdzie ciągła pogoń za pieniądzem i własną karierą często przysłania inne wartości. Ciągły stres, rozwiązywanie trudnych i złożonych problemów, częste wyjazdy służbowe, potrzeby pozostawania w pracy po godzinach, to tylko niektóre z negatywnych aspektów, z którymi mierzą się pracownicy. Nieustannie stają oko w oko z dylematem, jak łączyć trudne do pogodzenia aspekty życia zawodowego i prywatnego, w taki sposób, aby negatywne emocje z pracy nie przenikały do domów i nie były zalążkami problemów relacji z bliskimi. Prowadzi to często do pracoholizmu lub wypalenia zawodowego, chorób serca, problemów z układem pokarmowym a także innych chorób psychicznych.

Jak zatem dzielić czas między pracą a życiem osobistym, gdzie szukać równowagi, balansu w tych dwóch przeciwstawnych strefach naszego życia? Warto brać przykład z tych, który odnoszą sukcesy zarówno w pracy jak i w życiu osobistym. Jak to zrobić? Pomogą w tym na pewno poniższe wskazówki:

  1. Pierwsza zasada, która w pewnym sensie burzy całkowicie założenie koncepcji work-life balance. Zakłada ona, iż nie równowaga, a dążenie do efektywności a także kompromisu przynosi lepszy skutek. Jeff Bezos, CEO i założyciel firmy Amazon jest zdania, że życie prywatne i praca to nie strefy, które wymagają zbilansowania, tylko dwie zintegrowane części, które wzajemnie się przenikają. Idąc tym tokiem myślenia, należy dążyć do sytuacji, w których praca będzie zharmonizowana z innymi aspektami naszego życia tworząc integralną postawę holistyczną. Inny CEO, którego możemy tutaj przytoczyć, aby podeprzeć tą tezę, to Richard Branson, twórca obejmującej ponad 400 firm Virgin Group. W jednym z wywiadów przyznał, że niektóre z jego najlepszych pomysłów powstały dzięki temu, że w domu rozmawiał z dziećmi o sprawach zawodowych. Nie traktujmy zatem pracy i życia osobistego jak zwaśnionych wrogów.

  2. Trzymając się powyższej koncepcji, ale również i ogólnych założeń koncepcji WLB, musimy pamiętać jednak o wypoczynku. Przynajmniej raz w roku udaj się na dłuższy urlop. Jego brak prędzej czy później da się we znaki. Nikt nie jest niezastąpiony więc pamiętaj, aby przed jego rozpoczęciem, rozdysponować swoje obowiązki na inne osoby, wyznaczyć zastępstwo. Odcięcie się od pracy, wyłączenie telefonu służbowego i pozostawienie laptopa w biurze, może zaowocować jedynie świeżością, dodatkową energią i zapałem z jakim wrócimy do pracowniczych obowiązków.

  3. Kolejnym ważnym elementem, który pozwoli nam uniknąć wypalenia zawodowego jest trzymanie kontroli nad swoim życiem. Eksperci twierdzą, że Ci, którzy utracili kontrolę nad swoim życiem odczuwają silny stres z tym związany. Może mieć bardzo poważne konsekwencje w naszym zdrowiu psychicznym. Co zatem zrobić, aby go uniknąć i wziąć sprawy w swoje ręce? Właśnie… weź sprawy w swoje ręce! Prześledź swoje dotychczasowe wybory, motywacje i preferencje zawodowe. Pamiętaj w tym również aspektach prywatnych: rodzinie, pasjach, hobby. Wiele osób spędzających w pracy zdecydowanie więcej czasu niż statystyczne 8 godzin jest w pełni świadoma swojego wyboru, akceptując go, ponieważ są zdania, że to właśnie oni nałożyli na siebie określone cele pamiętając o ograniczeniach. Ważne abyśmy mieli świadomość, że to my kierujemy swoim życiem i rozwojem, a nie jesteśmy niewolnikami czyjegoś planu.

Należy zatem uważać, by w dążeniu do realizacji koncepcji work-life balance nie zapędzić się w ślepy zaułek, którym to będzie oddzielanie grubą kreską pracy i życia osobistego. Zauważają to coraz częściej pracodawcy, którzy są coraz bardziej świadomi potrzeby wsparcia swoich pracowników w ich życiu prywatnym. I tak to np. firma IBM gwarantuje kobietom w ciąży osobisty komputer i telefon, aby mogły być w kontakcie z przedsiębiorstwem, dzięki czemu powrót do pracy będzie dla nich mniej stresujący. Oferują oczywiście również ochronę lekarską dla całych rodzin czy obozy dla dzieci. Jednak da każdej osoby znalezienie odpowiedniej definicji work-life balance jest bardzo indywidualne. Każdy posiada swoje priorytety zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym a naszym zadaniem jest, aby je umiejętnie połączyć i realizować się na każdej płaszczyźnie swojego życia.

Jeśli czujesz, że masz problemy z odpowiednim doborem planów i ich realizacji, masz świadomość, że Twoje życie zawodowe zbytnio wpływa na Twoją prywatność a chciałbyś odnaleźć wyżej opisywany balans, zapraszamy również do udziału w jednym z naszych szkoleń z zakresu rozwoju osobistego, które pomogą Ci w tym aspekcie:

  • Work-Life Balance – szkolenie, które pozwoli ukształtować umiejętności określania celów w karierze zawodowej, pozwoli opanować umiejętność zapobiegania wypaleniu zawodowemu, zapozna z metodami i technikami polegającymi na rozpoznaniu wcześniejszego wypalenia zawodowego, wpływającego na skuteczność firmy i pracowników.

Zachęcamy do udziału w szkoleniu i zapraszamy do kontaktu!s

Pozdrawiamy,
Zespół ProcessTeam